Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu Kimdir?

admin     12-03-19     Biyografi     Sezen Aksu Kimdir?     99 Defa Okundu

Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu 1990’da ilk olarak Sezen Aksu‘nun o sıralardaki vokalisti Aşkın Nur Yengi, “Sevgiliye” albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Bir Sezen Aksu yapımı olan albüm bir milyon kadar sattı.
Türkiye finali gerçekleşmeden iki hafta önce Türkiye‘ye gelen yabancı bir arkadaşı Aksu’ya sadece 1945‘i seslendirmesini önerdi.
Sezen Aksu 1990’da ilk olarak Sezen Aksu‘nun o sıralardaki vokalisti Aşkın Nur Yengi, Sevgiliye albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Bir Sezen Aksu yapımı olan albüm bir milyon kadar sattı.
1977 yılında Allahaısmarladık Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar Neye Yarar 45’likleri ve ilk 33’lüğü olan “Allahaısmarladık” albümlerini yayımladı.
Sezen Aksu 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi‘ne giren Aksu, 1974’te üç şarkısını bir plak şirketine gönderdi. Aynı yılın Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlenen sanatçı, okulundan da ayrıldı.
Sezen Aksu Bir süre Cengiz Bozkurt’tan resim dersleri aldı. Sezen Aksu Tiyatro ve dans derslerini de bu süreye sığdırdı.
Sezen Aksu Bu sürede asi kişiliğiyle dikkat çeken Aksu, dansöz olma hayali kurmaya başladı.
Sezen Aksu Fen bilgisi öğretmeni olan annesi Şehriban Hanım, Selanik’ten mübadele ile gelen bir ailenin kızıdır. Pazar, Rizeli olan Laz kökenli babası Sami Yıldırım ise bir matematik öğretmenidir.
Türkiye’de tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri oldu. Sezen Aksu bugüne kadar dünya genelinde 40 milyondan fazla albüm sattı.

Sezen Aksu Biyografisi


Sezen Aksu Biyografisi

Sezen Aksu 1978 yılında Hurşid Yenigün’ün iki bestesi için söz yazan Aksu, Gölge Etme Aşk kırk beşliğini yaptı. Yine aynı yıl, piyasadaki en eski Sezen Aksu albümü olma özelliğini taşıyan Serçe, çift LP olarak piyasaya çıktı.
Sezen Aksu Kendisine geri vokallik yapan birçok kişiyi destekleyerek bu kişilerin albümlerinin yapımcılığını üstlendi. Bu sayede 1990’lar boyunca ve 2000’lerin başında çeşitli isimlerin tanınmasına yardımcı oldu ve bu isimleri etkiledi.
Sezen Aksu 3 Temmuz 1954 tarihinde Denizli Sarayköy’de doğdu. Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı. İlk 45’liği Haydi Şansım,Gel Bana 1975 yılında çıktı.
Sezen Aksu Ocak 1986 sayısında okuyucu anketinde 1985’in en büyük kadın şarkıcısı seçildi. Aksu, 1988 yılında çıkardı. Aynı şekilde 1989 yılında “Sezen Aksu Söylüyor” albümüyle beliren Aksu, bu albümle çok büyük bir beğeni topladı.
Sezen Aksu TRT’nin denetiminden geçemediği için önceleri televizyonda şarkıları yayımlanmayan Aksu, 1985’in başından itibaren bu fırsatı elde etti.
ünlü şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Çıkış yaptığı 1970’lerin ortalarından itibaren şarkılarıyla bir ikon hâline gelerek Türk pop müziğine yön verdi.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!