Burcu Güneş Kimdir?

Burcu Güneş Kimdir?

admin     13-03-19     Biyografi     Burcu Güneş Kimdir?     100 Defa Okundu

Burcu Güneş Kimdir

Burcu Güneş 12 Ağustos 1975 İzmir Alsancak‘ta dünyaya geldi. Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci Annesi Bige Özkan, babası ise gitarist Ali Güneş’tir.
Burcu Güneş Çocukluğu İzmir – Şirinyer’de geçti. Annesi ve babası boşanınca yedi yaşından itibaren babasının yanında kalan Güneş, 18 yaşına gelince annesiyle birlikte kalmaya karar verdi. 2001 yılında TAÇSAV tarafından İdeal Türk Genç Kızı seçildi.
Burcu Güneş İlk sahne deneyimine ise İzmir’den Antalya’ya taşındıklarında 13 yaşında babasına vokal yaparak başladı. Babası ile kurdukları dio, trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde caz ve pop müzik şarkıları söyledi.
Burcu Güneş Birlikte stüdyoya girerek her ikisine ait şarkılar oluşturup, kayıtlarını hazırlayıp İstanbul’a, Raks Müzik plak şirketine gönderdiler. Bir hafta sonra bu şirketten gelen teklifle acil olarak İstanbul’a ilk albümünü hazırlaması için çağrıldı.
Burcu Güneş 1998 yılında Garo Mafyan, Nino Varon, Tanju Arıkan ve ekibiyle ilk albümü Aşk Yarası’nı piyasaya sürdü. 7 yabancı cover, 5 yeni şarkının olduğu albümde Gloria Gaynor’ın “First Be a Woman”, Thalía’nın “De Dónde Soy” adlı şarkısını Zeynep Talu’nun yazdığı Türkçe sözlerle yorumladı.
Burcu Güneş albüm çalışmasında tarzının dışında bir eser olan Çile Bülbülüm adlı Türk Sanat Müziği şarkısını yorumladı. Ayna’nın solisti Erhan Güleryüz’e ait Biz Aşkı Meleklerden Çaldık adlı şarkı yine bu albümde yer aldı. Albüm 2001 yılında 1 milyon tirajını geçerek o yılın en çok satan pop albümlerinden oldu.

Burcu Güneş Biyografisi


Burcu Güneş Biyografisi

Burcu Güneş 2006 yılında TOÇEV’in düzenlediği eğitim kampanyası için özel olarak hazırlananan albümde, Daha Dün Gibi ve Ay Şahit adlı şarkısıyla yer aldı. Ardından 1,5 yıl üzerinde çalıştığı, prodüktörlüğünü kendisinin, müzik direktörlüğünün ise Tufan Taş ve Mert Ekren’in birlikte üstlendiği Ben Ateş Ben Su adlı albümünü Bülent Seyhan yapımcılığında çıkardı.
Burcu Güneş 2008 yılında 3 Hürel Sonsuza Kadar adlı albümde, 3 Hürel’in “Yorgunum” adlı şarkısını yorumlayarak albümde yer aldı. Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı adlı belgeselin müziklerinin yapımında katkısı oldu.
Burcu Güneş 2010 yılında, bestesi Selami Şahin’e, sözleri ise Ahmet Selçuk İlkan’a ait olan “Ben Bir Tek Kadın Adam Sevdim” adlı şarkıda Selami Şahin ile düet yaptı ve klibinde rol aldı.
Burcu Güneş 2012 yılında, söz ve müziği Eflatun’a ait olan “Çıkmaz Sokaklar” adlı şarkıda Eflatun’la düet yaptı ve Metin Arolat’ın yönettiği şarkının klibinde rol aldı. Şarkı Düzce Medya Ödülleri ve 3. Pal FM Ödül Töreni’nde yılın en iyi düeti seçilerek ödüle layık görüldü.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!