Bülent Ersoy Kimdir?

Bülent Ersoy Kimdir?

admin     13-03-19     Biyografi     Bülent Ersoy Kimdir?     86 Defa Okundu


Bülent Ersoy Kimdir

Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 tarihinde, İstanbul’da doğdu Sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlayan Bülent Ersoy, İstanbul Konservatuvarına 2 ay devam etmiştir.
Sunar Konser Bürosu-Fikret Torun tarafından düzenlenen ses yarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanarak ve 1000 lira para ödülü almıştır.
Bülent Ersoy 1974’te Maksim Gazinosu’nda sahneye çıkmıştır. Çıkardığı klasik uzun çalar Tuti-i Mucizeyi Guyem Ne Dersem Lâf Değil adlı plakla rekor satış elde etti.
Bülent Ersoy Müzeyyen Senar’ın temsilcisi olarak başladığı sanat hayatında, akademik sanat kariyerinin de yüksek olması ve aldığı eğitiminde getirileriyle olağanüstü bir yorumcu ve büyük bir tavrın sancaktarı oldu. Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Dert Çekmeye Gidiyorum gibi her okuduğu şarkıyla grafiği sürekli yukarı tırmandı.
Bülent Ersoy Ağustos 1980’de İzmir Fuarı‘nda seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açtı.
Bülent Ersoy Eylül 1980’de Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak Buca Cezaevi‘nde tutuklu kaldı.

Bülent Ersoy Biyografisi


Bülent Ersoy Biyografisi

Bülent Ersoy yasaklı olduğu yıllarda çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi aldı. 1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında bir seyirciden gelen Çırpınırdı Karadeniz adlı isteği okumadığı için kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti. 2011 yılında Aşktan Sabıkalı çıkartan sanatçı, halen çeşitli konserler vermektedir.
Bülent Ersoy 1980 yılında London Palladium’da ve 1983 yılında Madison Square Garden‘da sahne alan ilk Türk sanatçısı olmuştur. 30 Mart 1997’te ise Ümmü Gülsüm’den sonra, etnik müzik sazlarıyla Olympia müzikholünde sahne alan ilk Türk sanatçı olmuştur.
Bülent Ersoy 2005 yılında bir magazin programında geçmişte kendisine konulan sahne yasağının kaldırılması için girişimde bulunduğu anlatırken
Bülent Ersoy 12 Eylül döneminde sahne yasağımın kaldırılması için şimdi bir parti genel başkanı olan kişi benden servet istedi.” dedi. Bu açıklamanın ardından DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar söz konusu liderin kendisi olmadığını belirterek Sağ parti lideri olduğunu söyleyemem dedi. Bunun üzerine gözler dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a çevrildi.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!