Bengü Kimdir?

Bengü Kimdir?

admin     12-03-19     Biyografi     Bengü Kimdir?     81 Defa Okundu

Bengü 4 Mart 2016 tarihinde DMC etiketiyle çıkan 5. teklisidir.Şarkının sözü Deniz Erten, müziği Toylan Kaya, düzenlemesi ise Erdem Kınay’a aittir.Dijital platformlarda 7 Mart’ta yayımlanmıştır.Klipte Bengü Demet Özdemir’de eşlik etmiştir.
Bengü Resmi Türkiye listesinde 2 numarada yer alırken 2014 yılının başlarında 5 hafta boyunca zirvede yer almıştır. Şarkı, birçok radyo ve tv top listelerinde en üst sıraya yerleşmiştir.
Bengü Aşkım şarkısı ile Google Zeitgeist 2011 verilerine göre yılın en çok aranan şarkısı ve sanatçısı başarısınıda elde etti. Bengü Dört Dörtlük Albümü’nün 2. video klip çalışması olan Saat 03:00 ‘ün çıkmadan önce yayınlana promo fotoğrafı’yla Sanal alemde büyük ilgi gördü.
Bengü 4 Kral TV Video Müzik Ödülleri adaylığı, 2 Balkan Music Awards adaylığı, ödülleri arasında 1 Kral TV ödülü, 1 MÜYAP Müzik Ödülü ve 1 TTNET Müzik ödülü bulunmaktadır.
Klip,Ümraniye platolarındaki eski kablo fabrikasında 5 ayrı mekanda çekilmiştir.Klibin yönetmenliğini ise Gülşen Aybaba üstlenmiştir.
Bengü 2014 yıl sonu açıklanan verilerle toplam 10 hafta Resmi Türkiye listesi’nde 1 numara olarak 2014’ün en çok zirvede kalan 2. sanatçısı olmuştur.
Bengü Albüm’ün tüm görselleri Koray Kasap tarafından çekilmiştir.Bengü bu albümle yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere 300’e yakın konser vermiştir.
Bengü İkinci Hal adını verdiği 7. stüdyo albümünü piyasaya çıkarmıştır.Çıkış şarkısı Sahici, çıktığı hafta Resmi Türkiye listesi‘ne 3 numaradan girmiş ve toplam 5 hafta zirvede kalmıştır.

Bengü Erden Biyografisi


Bengü Erden Biyografisi

Bengü Erden 1979 yılında İzmir‘de doğdu. Müzikle tanışması ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. Yine İzmir’de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa şan dersleri aldı.
Bengü Erden Şarkı büyük başarısı ile Mü-Yap Müzik Endüstüri Ödülleri’nde dijital sertifika almıştır. Ayrıca Korkma Kalbim 136.430’luk indirilme oranı ile 2007’nin en çok indirilen 13. şarkısı oldu.
Google Zeitgeis raporlarına göre 2011’nin en çok aranan şarkısı oldu.Yine Google verilerine göre Bengü, 2011’in “en çok takip edilen Sanatçısı” olmuştur.
Bengü Erden 2007 yılında üçüncü albümü Taktik piyasaya çıktı. Albümde bulunan Korkma Kalbim şarkısıyla MÜ-YAP Müzik Ödüllerinden Dijital sertifika aldı ve albümü yılın en çok satan albümlerinden oldu.
İki Melek albümünü çıkardı. Albüm 125.000 kopya sattı ve Altın Plak aldı.Resmi Türkiye listesinde 7 hafta zirvede kalarak 2009’un en uzun süre zirve’de kalan sanatçıları’ndan oldu.
Bengü Erden ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. İzmir’de sahnelenen Oliver Twist isimli müzikalde başrol oynadı.
Bengü Erden 2000 yılının Temmuz ayında piyasaya çıkardı. Daha sonra Bağlasan Durmam adlı 2. stüdyo albümünü 2005 yılında çıkardı.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!